-

piątek, 30 grudnia 2011

Recenzja książki „Dlaczego Twój makler wolałby, żebyś TEGO nie wiedział?”


Jakiś czas temu dostałem od Tobiasza Malińskiego książkę „Dlaczego Twój…” do recenzji (za co chciałbym przeprosić Tobiasza, że tak długo to trwało.


Jest to już druga książka Tobiasza, pierwszą było „I Ty możesz zostać Warrenem Buffettem, czyliinwestowanie skoncentrowane na GPW” (widać, że autor lubuje się w długich tytułach), która zajmowała się głównie tematyką analizy fundamentalnej. Co więc możemy znaleźć „W dlaczego…”?
Zacznijmy od kilku szczegółów technicznych – pozycja liczy 191 stron, podzielona jest na 10 rozdziałów.  Całość się czyta łatwo i przyjemnie. Rozdziały nie są długie, lekko się zazębiają, co umożliwia czytanie książki, kawałek po kawałku (czego nie można powiedzieć np. o „InteligentnymInwestorze”, który wymaga pełnego skupienia).

Książka zaczyna się, zgodnie z tytułem od rozprawienia się z powszechnymi mitami i półprawdami serwowanymi nam przez różnego rodzaju doradców finansowych, sprzedawców jak i również maklerów (aczkolwiek znacznie częściej przez wszelkiej maści doradców).  Następnie mamy omówienie podstawy budowy systemu do inwestowania, ze szczególnym naciskiem na psychologię inwestora. Ostanie rozdziały książki poświęcone są ekspertyzie autora, czyli analizie fundamentalnej. W tych rozdziałach przedstawione jest jak należy czytać raporty finansowe spółek, na co należy zwracać uwagę.  Jak wyliczyć podstawowe wskaźniki finansowe i te trochę bardziej skomplikowane. Co one oznaczają i jak należy je czytać. Jeden rozdział poświęcony jest też „analizie fundamentalnej” funduszy inwestycyjnych.

Co osobiście myślę o tej książce?

Czytałem ją z przyjemnością, aczkolwiek po jej przeczytaniu miałem pewien niedosyt. Spodziewałem się więcej smaczków i większej ilości rozprawiania się z różnego mitami świata finansowego (z czego dałoby się napisać nie jedną książkę).  Prawdopodobnie jest to spowodowane tytułem, który jest chwytliwy, aczkolwiek nie oddaje tego w całości tego, o czym jest książka. Wartość merytoryczna książki jest na poziomie bardzo dobrym, omówione zagadnienia opisane są w sposób całkiem przejrzysty i stanowią dobre wprowadzenie do tematu.

Właśnie wprowadzenie. Książka jest napisana dla osób, które dopiero zaczynają lub planują zacząć swoją przygodę z inwestowaniem. Osoby które obecne są na rynku od dłuższego czasu znają informację zawarte w książce i niewiele rzeczy będzie tu dla niech nowych (aczkolwiek zawsze można się czegoś nauczyć, jak było w przypadku rozdziału o funduszach inwestycyjnych w moim przypadku).

Kolejnym „zarzutem” w stosunku do książki jest mocne nastawienie autora, że analiza fundamentalna jest tylko dobra, a analiza techniczna jest zła. Mimo iż do mnie samego analiza fundamentalna bardziej przemawia, to nie byłbym taki kategoryczny w swoich osądach.  Tym bardziej, jeżeli piszemy książkę dla początkujących to musimy przedstawić zagadnienia obiektywnie.

Mimo wszystko uważam te książkę za dobrą lekturę szczególnie, jeżeli jesteśmy na początku naszej inwestycyjnej przygody. Nie staniemy się po niej wytrwanymi inwestorami, ale zdobędziemy solidną podstawę, aby się takimi stać.

Książka jest dostępna w formie elektronicznej (w tej formię ją czytałem), jak i ostatnio wyszła drukiem.

7 komentarzy:

investorsi pisze...

temat psychologii w budowaniu strategii stanowi wazny element większość książek go omija , a wrecz świadomie celowo pomija ? a tak na marginesie fajny tytuł książki:) W Polsce by się sprawdził tytuł : dlaczego twój doradca kredytowy , wolałby żebyś tego nie wiedział :)

Marek pisze...

@investorsi
w praktycznie każdym aspekcie naszego życia jak nie znamy siebie będziemy ponosić porażkę za porażką. I inwestowanie nie jest tu wyjątkiem.
Książka rzeczywiście ma fajny tytuł.

TobiaszMalinski.pl pisze...

Książka zawiera aspekt psychologiczny, proponuję ćwiczenie, które sam wykorzystałem i pomogło mi zapanować nad własną emocjonalnością :).

Anonimowy pisze...

To zastraszające, że sporo ludzi uwierzy dzięki tej książce jak łatwo jest inwestować i pewnie potraci sporo pieniędzy i nerwów. Może Pan Tobiasz powinien napisać kolejna z cyklu powiedzmy dotyczącą lekarzy. Tytuł mógłby brzmieć: "Bez sensu żebyś stał w kolejce do lekarza jak możesz się leczyć sam". E-book namawiałby jak w łatwy sposób stać się ekspertem medycznym. Przecież można by zarzucić, iż stomatolog za dużo zarabia na nas i napisać książkę: "Ty też możesz leczyć zęby".
To przykre, że w każdej dziedzinie gdy liczą się kompetencje za które ktoś chce godnie zarabiać znajda się tacy, którzy będą nam wmawiać, że też każdy potrafi stać się ekspertem. Jak w każdej dziedzinie można trafić na dobrego lekarza, księdza, stomatologa jak i złego. Doradcy także podlegają tym regułom. Ale nie namawiajcie ludzi, którzy nie maja pojęcia o podstawach by próbowali inwestować swoje dzieżko zapracowane pieniądze. Od tego są dobrzy, podkreślam dobrzy doradcy.
Pozdrawiam.

Marek pisze...

@anonimowy
w inwestowaniu wykształcenie nie gwarantuje zysków. Patrz wyniki funduszy inwestycyjnych na tle indeksu WIG. Mimo iż funduszem musi zarządzać licencjonowany zarządca to niewiele tych funduszy jest wstanie pobić WIG20 nie mówiąc o WIG, który jest dla nich benchmarkiem.

Anonimowy pisze...

Marku. Nie zawsze chodzi o to by ścigać się z rynkiem. Jeżeli potencjalny człowiek nie ma czasu, nie ma wiedzy i nie ma doświadczenia niech nie majstruje przy giełdzie. Dodatkowo giełda nie jest alternatywą na wszystko. Też mógłbym polemizować, że są inne lepsze-czytaj dające większe stopy zwrotu -instrumenty od giełdy. Nie o to jednak chodzi. Chciałbym wskazać jedynie zagrożenie jakie niesie ta książka wskazując, iż każdy może być inwestorem. Idąc tym tropem po co nam są lekarze, prawnicy, szewcy etc.
Nie mówię o wyborze konkretnych instrumentów lecz o budowaniu przeświadczenia, że każdy może być "Zosia samosią" Po to są ludzie zawodowo tym się zajmujący, mający doświadczenie i wiedzę by szukać u nich wsparcia. I znowu nie chcę się spierać kto i jakim jest specjalista.

Marek pisze...

@Anonimowy
akurat każdy może i tak naprawdę musi być inwestorem. Świadome i umiejętne zarządzanie swoimi finansami jest podstawą w dzisiejszym świecie. Trzeba umieć oddzielić dobre inwestycję od złych (i nie chodzi tu tylko o stopę zwrotu, ale również o bezpieczeństwo i warunki transakcji).
Mimo chwytliwego tytułu, który nie oddaje dokładnie tego co jest w książce, tytuł porusza to, co niektórzy zdają się zapominać, a co miało miejsce w roku 2007/2008 roku. Gdy na rynek wchodziło mnóstwo osób poprzez fundusze inwestycyjne powierzając swoje pieniądz różnego rodzaju doradcom (bardziej sprzedawcom), właśnie zmyleni tym, że wszyscy mówili:
"Inwestowanie jest trudne, daj swoje pieniądze fachowcom a oni zadbają o nie jak o własne" itd. itp. A skończyło się to dużymi stratami i szukaniem kozłów ofiarnych.
A, że nie musimy od razu być lekarzami, to jakąś wiedzę podstawową w zakresie wypadałoby mieć i umieć ocenić czy trafiliśmy na fachowca czy na jełopa, który zawdzięcza swoją pozycję układom.
Podobnie jest z inwestowaniem, nie musimy od razu dokonywać operacji na giełdzie robić systemy opcyjne, ale powinniśmy mieć wiedzę, czy to co oferuje nam specjalista jest rozwiązaniem dla nas i czy nam się opłaca.

Zapraszam do komentowania i dyskusji.

Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.

Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.

Next previous home
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tagi

10% dla ciebie AdTaily akcje akcjonariusz Alior Bank Alior Sync analiza fundamentalna analiza techniczna animacja Anti Arctic Bank bankowość internetowa bezpieczeństwo BGŻ BGŻOptima BlueCash BNP bogactwo Bogdanka BOSSA BOŚ Bank BPH budżet domowy BZ WBK cashback Catalyst Centrozap certyfikaty srukturyzowane cesja chargeback ciekawostki cinkciarz CitiBank cykle czy warto mieć konto w Alior Banku czy warto mieć konto w Aliorze dług dolar doradcy finansowi DWS dywidenda dziadowanie dzień wolności podatkowej e-sąd ebook EFH ekonomia Elixir eMakler emerytura Energa equity magazine ETF euro Eurobank Facebook finansowo FM Bank Forex frank fundusz awaryjny fundusz bezpieczeństwa fundusz indeksowy fundusze inwestycyjne funt Gant gazety gdzie założyć lokatę Getin Bank Getin Online Giełda Google Adsense gotówka gpw gra giełdowa Grecja grosz historia Polski hobby humor HYIP Idea Bank IKE InClick.pl inflacja instrukcja Inteligo internetowy kantor internetowykantor.pl inwestowanie IPO IPOPEMA JSW Kamil Cebulski kapitalizacja kapitalizacja codzienna karta debetowa karta internetowa karta kredytowa karta kredytowa Silver kary kokos.pl komornik konkurs konta oszczędnościowe konto konto bankowe Konto Optymalne konto walutowe kontrakty terminowe KRD kredyt kredyt odnawialny kredyt studencki kryzys Krzętle książka księgowość kurs Lehman Brothers linia kredytowa lokata rewolwer lokaty loterie mBank mbank na windows mbank windows phone 8 Metafinanse monetto monety monety 2 zł Mostostal Płock motywacja mSaver mTransfer Multibank nakaz zapłaty NBP NeoBank Newag Nobel NOL Nordic Gold nowa aplikacja mbank numizmatyka NY obciążenie zwrotne obligacje korporacyjne obligacje skarbowe odsetki OFE Open Finance Open Online opłaty oprocentowanie optymalizacja oszczędzanie oszustwa overdraft Parkiet Challenge pasywny dochód peak oil pełnomocnictwo PGE PIT PLN płacenie płacenie rachunków Poczta Polska podatek podatek bankowy podatek belki podatki podcasty podsumowanie podsumowanie miesiąca Polbank polisolokaty polityka Polska pomoc porady porównanie postępowanie upominawcze pozew pożyczka pożyczki społecznościowe problemy produkt inwestycyjny prognozy promocje prowizje prywatyzacja przegląd kont bankowych Przegląd rachunków maklerskich przelewy przeliczanie przemyślenia psychologia pusty sms PZU rachunek maklerski ranking ranking kont oszczędnościowych ranking lokat raporty okresowe rating raty recenzja reklama rekomendacje ropa ryzyko rząd samochód Santander sąd SEPA SFI Sidoma SII skład portfela SKOK smava social lending spekulacja spółki dywidendowe srebro stalprodukt statystyka stopy procentowe strata strategia inwestycyjna styl życia SWIFT system transakcyjny świat TFI TMS Brokers Toyota Bank Turcja ubezpieczenia VAT wakacje Wall St. walne zgromadzenie walutomat.pl waluty WBK wezwanie WIG windykacja wolność finansowa wpis gościnny wykres wymiana walut wzrost gospodarczy zabawa Zakra zakupy zarabianie zaradni.pl zarządzanie czasem zasady złoto zniżki związki zawodowe zysk