-

środa, 5 stycznia 2011

Jak rozliczać się z reklam na blogu?

Podane tu informację należy stosować na własną odpowiedzialność. Nie biorę odpowiedzialności za wszelkie problemy wynikłe z zastosowania podanych tutaj rad.

Skoro zastrzeżenie mamy za sobą możemy przejść do meritum:)

Bloga, ewentualnie inną stronę internetową prowadzimy z wielu różnych powodów. Niektórzy tak jak ja zakładają już na samym początku, że blog będzie im służył do zarabiania pieniędzy, inni monetyzują swojego bloga po tym jak osiągnie jakąś tam popularność, jeszcze inni chcą pozostać nieskalani komercją i nie umieszczają reklam na swoim blogu (pozdrowienia dla Grapkulca:).

Jeżeli należysz do tych pierwszych dwóch grup, zarabiasz lub chcesz zarabiać pieniądze przychodzi czas, kiedy trzeba stanąć przed obliczem fiskusa i zapłacić podatek. Bo w życiu pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki.

W tym poście przedstawię jak ja rozliczam się z zarobków uzyskanych dzięki blogowi i jakie znam alternatywy.
Zacznijmy od najbardziej popularnego programu reklamowego jakim jest google adsense. Sam z powodzeniem używam tego programu który generuje najwyższy dochód. Na dzień obecny otrzymałem 3 wypłaty każda powyżej 70 € (minimum do wypłaty). Podatku od tych dochodów jednakże nie płacę w Polsce bo jestem zarejestrowany z terytorium Finlandii, otrzymuję przelew na fińskie konto i tam się rozliczam.
W Polsce do sprawy można podejść dwojako, a wszystko zależy jak potraktujemy dochód od google adsense. Możemy to potraktować jako wynajmem powierzchni reklamowej i wtedy do wyboru mamy następujące możliwości:
a) rozliczanie się za pomocą ryczałtu - płacimy wtedy 8,5% niezależnie od wysokości przychodów. Fakt rozliczania się za pomocą ryczałtu musimy zgłosić do US  do 20-ego stycznia za dany rok podatkowy, natomiast jeżeli rozpoczynają wykonywanie najmu - przed dniem uzyskania przychodu. Następnie do 20-tego każdego miesiąca następującego po miesiącu w którym uzyskaliśmy przychód (czyli dostaliśmy przelew w styczniu, zaliczkę płacimy do 20-tego lutego) płacimy zaliczkę, którą musimy obliczyć sami. Jeżeli podaliśmy konto złotówkowe to bank przeliczy za nas otrzymane Euro na złotówki, natomiast jeżeli podaliśmy rachunek walutowy to przeliczamy po średnim kursie NBP z dnia otrzymania przelewu.
Dodatkowo składamy PIT-28 do 31 stycznia po zakończeniu roku podatkowego (w ciągu roku nie składamy żadnych deklaracji).
b) rozliczanie się na zasadach ogólnych - płacimy wtedy podatek wedle progu podatkowego w którym jesteśmy (dochody do 85 258 zł - 18%). Zaliczki przelewamy zawsze do 20 dnia miesiąca po otrzymaniu wynagrodzenia. Jeżeli wiec przelew wynagrodzenia dotrze do nas 15 listopada, przelew zaliczki musimy wykonać do 20 listopada. Jeżeli wynagrodzenie dotrze do nas 22 listopada, przelew musimy wykonać do 20 grudniaZaliczki płacimy do 20 dnia następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego, ale dopiero po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku, która w 2011 roku wynosi: 3.091 zł. Na zakończenie roku do 30 kwietnia składamy PIT36 w którym wykazujemy nasz dochód. Ogólnie jest z tym trochę kombinowania, jeżeli jednak nie osiągamy innych dochodów w Polsce to rozwiązanie może być dla nas korzystne.

Przychody z programu adsense możemy traktować również jako: przychody z działalności wykonywanej osobiście (interpretacja 1 i 2). W takim przypadku zaliczki na podatek płacimy do 20-tego miesiąca po miesiącu osiągnięcia przychodu, płacąc podatek według naszej skali podatkowej, jednakże przychód jest pomniejszony o 20% z tytułu kosztów uzyskania przychodu. Czyli dostaliśmy od google 300 złotych, to podatek liczymy od 300 zł - 20%= 240 zł. Tutaj również na zakończenie roku składamy PIT-36.

Dla pewności jak rozliczać się z przychodów od google możesz poprosić własny US o interpretację.

Co do polskich programów to jest znacznie łatwiej:
- Adkontekst - najem powierzchni reklamowej, czyli możliwość rozliczania się za pomocą ryczałtu lub na zasadach ogólnych
- System partnerski bankier.pl - najem powierzchni reklamowej
- Walutomatnajem powierzchni reklamowej
- AdTaily - dochody z umowy o charakterze umowy dzierżawy w rozumieniu art. 10. ust. 1 pkt 6 updof, rozliczenie wygląda podobnie jak rozliczanie się z przychodów otrzywmywanych z działalności wykonywanej osobiście, roliczenie wygląda podobnie jak przy działalności wykonywanej osobiście, czyli 
dostajesz przelew od AdTaily, odejmujesz od niego 20% (koszty uzyskania przychodu), następnie obliczasz z tego 18% i taką kwotę wpłacasz na konto US do 20 dnia następnego miesiąca, a na koniec roku PIT-36.

Inne dochody, czyli artykuły reklamowe itd. Jeżeli wystawiłeś rachunek temu kto złożył zlecenie, i płacisz podatek. Jak dostałeś przelew na konto bez żadnego rachunku itd. to zarobiłeś na czarno i nie płacisz podatku:) Ogólnie takie dochody rozliczam jako działalność wykonywana osobiście, czyli 20% koszt uzyskania przychodu, do 20 zaliczka i na koniec roku PIT-36. Jeżeli coś wygrałeś dzięki blogu, to najczęściej podatek płaci osoba/firma (ale nagroda musi być powyżej 780 złotych), która oragnizowała konkurs, przesyła Ci PIT-a i na  to też uwzględniasz w swoim PIT-cie na zakończenie roku podatkowego.

Mam nadzieję, że ten tekst wam trochę pomoże, jeżeli są jakieś błędy to przepraszam, ale nie jestem specem od prawa podatkowego. 
Więcej informacji możecie zasięgnąć kontaktując się z infolinią podatkową:
0-801 055 055 - opłata 35 gr. brutto/min (telefony stacjonarne)
22 330 03 30 - dla telefonów komórkowych i osób znajdujących się za granicą.

5 komentarzy:

Niezależnym być! pisze...

Jak widzę napis "Urząd Skarbowy" to mnie ciarki przechodzą...

Cheed pisze...

Witaj Marek,

co do podatków z Google Adsense, to również kiedyś u siebie pisałem o tym jak rozliczać się z tego programu partnerskiego. Dodam tylko, że ten sposób został już przeze mnie przetestowany (musiałem się z niego tłumaczyć w US i przeszło). Jedynym moim uchybieniem było niezłożenie PIT-ZG, który informuje US skąd taki przychód powstał. W przypadku GA chodzi oczywiście o USA (chociaż przelew z tego co pamiętam przychodzi z Irlandii).

Adkontekst - tak jak napisałeś, jest to najem powierzchni reklamowej. Dla zainteresowanych, pracownicy Adkontekst przesyłają własną interpretację takiego przychodu. Warto również pamiętać, że w przypadku zakwalifikowania go do źródła najem/dzierżawa, nie musimy płacić podatku od niego dopóki nie przekroczymy kwoty wolnej od podatku (3091zł w 2010 i 2011 r.) -> Art 44 ust. 3 pkt. 1 ustawy o PIT.

Adtaily - tam ostatnio zmieniał się sposób rozliczania podatków, więcej info tutaj

"Zaliczki przelewamy zawsze do 20 dnia miesiąca po otrzymaniu wynagrodzenia. Jeżeli wiec przelew wynagrodzenia dotrze do nas 15 listopada, przelew zaliczki musimy wykonać do 20 listopada."

Zaliczki płacimy do 20 dnia następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego. (Art. 44 ust 3a ustawy o PIT). Czyli w Twoim przykładzie, jeśli otrzymamy wynagrodzenie 15 listopada, to zaliczkę musimy wpłacić do 20 grudnia. Warto również pamiętać, że dla skuteczności zapłaty podatku, liczy się dzień obciążenia naszego konta bankowego, a nie dzień wpływu pieniędzy na rachunek US. (Art 60 § 1 pkt. 2 ordynacji podatkowej).

Na sam koniec chciałem jeszcze przypomnieć o czymś co się nazywa "Małe Umowy Zlecenie".

Pozdr.

Marek pisze...

@Cheed
dzięki za wartościowe uwagi.

Co do terminów płatności składek, to akurat skopiowałem z regulaminu Systemu Partnerskiego Bankier.pl (ci to powinni wiedzieć jak są płatności, a jednak nie wiedzą). Już poprawiam ten fragment.

Anonimowy pisze...

A dorobienie do 3000zł rocznie też się rozlicza i odaje kasę? A co w sytuacji jak się sprzeda przedmiotów używanych za 5tysięcy za które nie płaci się podatku i dorobi jeszcze 3?

Marek pisze...

@Cheed
poprawny link do nowych zasad rozliczania się w AdTaily jest tutaj.

@anonimowy
jeżeli dochód osiągniesz na podstawie wynajmu to zaliczki nie płacisz dopóki Twój całkowity łączny dochód (z pracą itd.) jest niższy niż te 3000 złotych. W przypadku umów o dzieło, działalność wykonywana osobiście itd. to zaliczkę odprowadzisz, ale odzyskasz ją po rozliczeniu rocznym.

Przy sprzedaży przedmiotów jeżeli przedmiot jest starszy niż 6 miesięcy nie umieszczasz go w PIT-cie jak nowszy niż 6-miesięcy to umieszczasz go w PIT-cie i dodajesz do tych zarobków z bloga.

Zapraszam do komentowania i dyskusji.

Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.

Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.

Next previous home
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tagi

10% dla ciebie AdTaily akcje akcjonariusz Alior Bank Alior Sync analiza fundamentalna analiza techniczna animacja Anti Arctic Bank bankowość internetowa bezpieczeństwo BGŻ BGŻOptima BlueCash BNP bogactwo Bogdanka BOSSA BOŚ Bank BPH budżet domowy BZ WBK cashback Catalyst Centrozap certyfikaty srukturyzowane cesja chargeback ciekawostki cinkciarz CitiBank cykle czy warto mieć konto w Alior Banku czy warto mieć konto w Aliorze dług dolar doradcy finansowi DWS dywidenda dziadowanie dzień wolności podatkowej e-sąd ebook EFH ekonomia Elixir eMakler emerytura Energa equity magazine ETF euro Eurobank Facebook finansowo FM Bank Forex frank fundusz awaryjny fundusz bezpieczeństwa fundusz indeksowy fundusze inwestycyjne funt Gant gazety gdzie założyć lokatę Getin Bank Getin Online Giełda Google Adsense gotówka gpw gra giełdowa Grecja grosz historia Polski hobby humor HYIP Idea Bank IKE InClick.pl inflacja instrukcja Inteligo internetowy kantor internetowykantor.pl inwestowanie IPO IPOPEMA JSW Kamil Cebulski kapitalizacja kapitalizacja codzienna karta debetowa karta internetowa karta kredytowa karta kredytowa Silver kary kokos.pl komornik konkurs konta oszczędnościowe konto konto bankowe Konto Optymalne konto walutowe kontrakty terminowe KRD kredyt kredyt odnawialny kredyt studencki kryzys Krzętle książka księgowość kurs Lehman Brothers linia kredytowa lokata rewolwer lokaty loterie mBank mbank na windows mbank windows phone 8 Metafinanse monetto monety monety 2 zł Mostostal Płock motywacja mSaver mTransfer Multibank nakaz zapłaty NBP NeoBank Newag Nobel NOL Nordic Gold nowa aplikacja mbank numizmatyka NY obciążenie zwrotne obligacje korporacyjne obligacje skarbowe odsetki OFE Open Finance Open Online opłaty oprocentowanie optymalizacja oszczędzanie oszustwa overdraft Parkiet Challenge pasywny dochód peak oil pełnomocnictwo PGE PIT PLN płacenie płacenie rachunków Poczta Polska podatek podatek bankowy podatek belki podatki podcasty podsumowanie podsumowanie miesiąca Polbank polisolokaty polityka Polska pomoc porady porównanie postępowanie upominawcze pozew pożyczka pożyczki społecznościowe problemy produkt inwestycyjny prognozy promocje prowizje prywatyzacja przegląd kont bankowych Przegląd rachunków maklerskich przelewy przeliczanie przemyślenia psychologia pusty sms PZU rachunek maklerski ranking ranking kont oszczędnościowych ranking lokat raporty okresowe rating raty recenzja reklama rekomendacje ropa ryzyko rząd samochód Santander sąd SEPA SFI Sidoma SII skład portfela SKOK smava social lending spekulacja spółki dywidendowe srebro stalprodukt statystyka stopy procentowe strata strategia inwestycyjna styl życia SWIFT system transakcyjny świat TFI TMS Brokers Toyota Bank Turcja ubezpieczenia VAT wakacje Wall St. walne zgromadzenie walutomat.pl waluty WBK wezwanie WIG windykacja wolność finansowa wpis gościnny wykres wymiana walut wzrost gospodarczy zabawa Zakra zakupy zarabianie zaradni.pl zarządzanie czasem zasady złoto zniżki związki zawodowe zysk