-

wtorek, 10 sierpnia 2010

Jak wnieść pozew do e-sądu. Instrukcja krok po kroku.

Na zakończenie cyklu wpisów na temat windykacji w systemie social lending pora na obiecaną instrukcję jak wnieść i udokumentować pozew do e-sądu, aby nie został on odrzucony z względów formalnych i szansę na jak najszybsze zakończenie sprawy.


A więc do dzieła.


Na początek należy założyć sobie konto w e-sądzie. Jako że z systemu kokos.pl korzystamy jako osoby fizyczne takie też konto należy założyć. Do założenia potrzebujemy dane z dowodu osobistego i adres e-mail. Potem oczekujemy 2-3 dni robocze na aktywację i po otrzymaniu e-maila z aktywacją możemy składać pozwy.

Aby wnieść nowy pozew należy kliknąć: złóż nowy pozew


Potem dodajemy dane powoda (czyli nas). Jako że składamy pozew w naszym imieniu system pobierze dane z serwera i nie musimy nic uzupełniać, tylko zatwierdzić:


Potem przychodzi definiowanie pozwanego. Wszystkie dane pozwanego znajdują się na pierwszej stronie umowy pożyczki. Po wpisaniu danych, zatwierdzamy je i widzimy że się pojawia ich podsumowanie (bez numeru PESEL ale ja go zawsze dodaje).


Następnie jest definiowanie listy dowodów. Ja podaje 4 dowody:
  • umowę pożyczki
  • potwierdzenie przelewu pożyczki (wydane przez kokos.pl). Potwierdzenie to przesyła listem poleconym kokos.pl
  • harmonogram spłat (mail od kokos.pl)
  • potwierdzenie nadania wezwania do zapłaty wysłane przez kokos.pl (wysyłane również przez kokos.pl, zamówić należy przez infolinię lub maila)
Podsumowanie dowodów wygląda następująco wraz z opisami i stwierdzeniem faktów wygląda następująco:


Po zdefiniowaniu dowodów przychodzi definiowanie roszczenia. Wartość roszczenia dostępna jest na stronie kokos.pl przy szczegółach pożyczki. Ja po prostu dodaję te kwoty, zaokrąglam w górę do pełnych złotych i mamy wartość naszego roszczenia (w tym przypadku 45 zł).


Jako typ roszczenia dajemy roszczenie cywilne:


Następnie dodajemy odsetki - ja podaje odsetku umowne 4x stopa lombardowa, bo tak przecież jest w umowie. Jako datę naliczania odsetek jest to dzień kiedy pożyczka stałą się wymagalna. Z reguły jest to 22-gi, ale lepiej sprawdzić w mailu z kokos z informacją na temat możliwości cesji pożyczki:


Dalej powołujemy się na dowód na jakiej podstawi domagamy się odsetek umownych. W naszym przypadku  jest to umowa, a więc wybieramy z listy dowodów umowę, i klikamy powołaj wybrany dowód. Pojawi się on w okienku powyżej listy do wyboru (to jest niezmiernie ważne, aby powołać wybrany dowód!)


Na koniec mamy podsumowanie naszych roszczeń. Dodatkowo jako wnioski procesowe dodaję klauzulę:
  • W razie braku podstaw do wydania nakazu zapłaty powód wnosi o przeprowadzenie rozprawy, w tym
  • także pod nieobecność powoda.
Aby nie musieć nigdzie po sądach jeździć:


Na ostatniej stronie podajemy:
- w którym sądzie ma się toczyć sprawa, jeżeli zostanie przekazana na rozpoznanie. Zaznaczymy sąd ze względu na nasze miejsce zamieszkania (chociaż praktyka pokazuje że sąd przekazuję do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego)
- zaznaczamy że domagamy się zwrotów kosztów sądowych
- dodajemy uzasadnienie pozwu


Następnie pojawia się strona gdzie widzimy cały pozew gotowy do wydruku. Pozew ten sobie wisi w systemie. Możemy go edytować lub całkowicie usunąć.  Pozew będzie dopiero złożony przez sąd po podpisaniu go elektronicznie i opłaceniu opłaty sądowej (tylko karta płatnicza lub przelew).

Aby podpisać pozew przechodzimy do zakładki dokumenty do podpisania klikamy podpisz, a następnie opłać. W ten sposób nasz pozew został złożony do e-sądu i dalej od decyzji e-sądu zależy co będzie. Przy tak złożonym pozwie nie powinno być większych problemów z uzyskaniem nakazu zapłaty.

Nowe poprawione uzasadnienie pozwu wraz z opisem co z poprzednim było nie do końca poprawnie do ściągnięcia z tej strony.

63 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Świetna seria wpisów - może pozwoli mi ona przekonać się do Kokosa ;) Jako kompletny laik pytam co dalej? Co z tym nakazem trzeba zrobić? Kiedy wreszcie dojdziemy do Happy Endu tj. do zwrotu kasy?

Marek pisze...

@Anonimowy
jeżeli sąd rozstrzygnie że nasze dowody są bezsprzeczne wydawany jest nakaz zapłaty. Potem czekamy jakieś 2-3 tygodnie (aż się uprawomocni - PB ma możliwość wnieść sprzeciw w ciągu 7 dni od poinformowania go o decyzji sądu, ale to są sporadyczne przypadki). Potem kwit z sądu wysyłamy do komornika (elektronicznie) podając ekstra dane jakie mogą pomóc komornikowi - szczególnie dane jakie PB ujawnił w aukcjach - typu firma itd. Podajmy także konto na jakie spłynęła pożyczka z kokos.pl dzięki temu komornik będzie praktycznie z marszu mógł przystąpić do egzekucji długu.

Anonimowy pisze...

Czy przypadkiem odsetek umownych nie powinniśmy się domagać do czasu wypowiedzenia umowy, a od wypowiedzenia już tylko odsetek ustawowych?

Arek pisze...

Super artykuł! Jeszcze nigdzie nie widziałem tak przystępnie opisanej procedury. Gratulacje.

Marek pisze...

@anonimowy
z regóły żądasz odsetek ustawowych, kiedy w umowie nie masz zdefiniowanych odsetek karnych. Jednakże w tym przypadku możesz żądać odsetek umownych, a wypowiedzenie umowy powoduje, że odsetki zaczynasz naliczać od całej kwoty zadłużenie (a nie jak wcześniej od przeterminowanych rat).

Teoretycznie możesz żądać dodatkowych odsetek za opóźnienie w spłacie poszczególnych rat (tak jak to nalicza kokos), ale przy składaniu wniosku w e-sądzie okresy w jakich żadasz odstek nie mogą się zazębiać i definiowanie takich odsetek niepotrzebnie komplikowałoby pozew, więc postanowiłem tego nie umieszczać.

@Arek
jeżeli uważasz że post jest dobry możesz go podlinkować u siebie na stronie

Anonimowy pisze...

Rozumiem, że komornik opłaca się sam z majątku pożyczkobiorcy?

Marek pisze...

@anoimowy
dawniej trzeba było zapłacić komornikowi zaliczkę, ale teraz komornik sam ściąga sobie wynagrodzenie z majątku dłużnika (art. 59 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji)

Widzę że jest potrzeba to napiszę posta na temat egzekucji komorniczej.

Tomek pisze...

Post o egzekucji byłby pomocny. Wtedy mielibyśmy już pełny obraz całego procesu windykacji na własną rękę. A jak wyglądają u Ciebie statystyki ściągalności długu na własną rękę? Czy egzekucja komornicza była skuteczna i ile mniej więcej czekałeś na ściągnięcie długu (jeżeli w ogóle się to udało) od chwili otrzymania prawomocnego nakazu zapłaty? Pewnie dla różnych dłużników ten czas jest inny i nie można go określić jednoznacznie ;/

Marek pisze...

@Tomek
post o komorniku już jest.

Osobiście jeszcze nie testowałem windykacji przez komornika, bo dłużnik spłacił cały dług po wyroku sądu i wydaniu nakazu zapłaty.

Tutaj wszystko zależy od hardości dłużnika. I o ile nie jest to cwany oszust to ludzie miękną po wyroku sądu, lub zajęciu kont przez komornika.

Anonimowy pisze...

w pliku uzasadnienie pozwu wkradł się błąd chyba

"Ponadto powód domaga się w pozwie odsetek umownych liczonych zgodnie z § … umowy pożyczki jako …………………….. od dnia następującego po dniu wymagalności pożyczki, tj. od dnia 12. ….. 200… r. do dnia zapłaty."
Powinno być od dnia 22.?
Co należało by wpisać po jako?
pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Witam! Czy w przypadku śmierci dłużnika jest sens składania pozwu? Tj. Czy do odpowiedzialności pociągnięci zostaną ewentualni spadkobiercy czy też narażę się na zbędne koszta? Pozdrawiam i z góry dziękuję za informacje.

Marek pisze...

@anonimowy
w przypadku śmierci dłużnika sprawa jest skomplikowana. W skrócie jeżeli są spadkobiercy to oni przejmują zarówno majątek jak i długi dłużnika, jednakże niekoniecznie do całej kwoty.
Czy jest sens się sądzić? Jeżeli jest to mała kwota to raczej bym machnął ręką, bo trzeba wtedy dostać klauzulę wykonalności na każdego ze spadkobierców a to wymagacza czasu i pieniędzy.

Postaram się napisać niedługo więcej o takim przypadku.

Anonimowy pisze...

Witam
Czy konieczne jest jako dowód potwierdzenie przelewu kwoty listem poleconym od kokos.pl ?

Marek pisze...

Teoretycznie nie. Jednakże sądy nie są zaznajomione z działaniem tego rodzaju portali, a potwierdzenie przelewu kwoty pożyczki wydane przez kokos.pl jest dowodem potwierdzającym nasze wywiązanie się z umowy.

Dodatkowo to potwierdzenie zawiera numer konta pożyczkodawcy, który jest bardzo przydatny w ewentualnej dalszej egzekucji komorniczej.

Co do samego potwierdzenia przelania, jest ono za darmo wysyłane przez kokos.pl na prośbę inwestora złożoną przez infolinię, bądź mailowo.

Anonimowy pisze...

mam pytanie natr\ury bardziej technicznej; czy po wprowadzeniu dowodu system zawoła załaczniki ? tzn. skany czy wersje elektroniczne dokumentów a jeżeli tak to w którym momencie?
Dziękuję tez za szybką odpowiedź na poprzednie pytanie

Marek pisze...

Nie. W przypadku składania wniosku do e-sądu nie przesyła się żadnych dowodów. Tylko się je wymienia i opisuje.

Jednakże ważne jest podanie kompletnej listy dowodów, gdyż po podpisaniu pozwu nie możemy nic już w nim edytować i w przypadku przekazania sprawy do sądu rejonowego, sąd ten poprosi o uzupełnienie dokumentacji pod groźbą odrzucenia pozwu.

Daniel pisze...

Prosze o napisanie wzoru pozwu dla Finansowo.pl

Marek pisze...

@Daniel
masz tutaj przerobiony wzór pozwu na potrzeby portalu Finansowo (szczerze to nie wiem jak wygląda umowa z finansowo, więc pewnie można by było kilka rzeczy dopisać, ale najważniejsze fakty i dowody są ujęte).

Anonimowy pisze...

we wzorze uzasadnienia jest zdanie: "Ponadto powód domaga się w pozwie odsetek umownych liczonych zgodnie z § … umowy pożyczki jako …………………….. od dnia następującego po dniu wymagalności pożyczki, tj. od dnia 12. ….. 200… r. do dnia zapłaty."

Mam pytania:
- Co należy wpisać po "jako"?
- Jak rozumiem w przypadku umowy z kokos.pl należy powołać się na §5 umowy
- dzień wymagalności to zdaje się 22. dzień miesiąca po miesiącu niewywiązania się ze spłat.

Proszę o odpowiedź na w/w pytania

Marek pisze...

- po jako ja wpisuję "czterokrotności stopy lombardowej ustalanej przez NBP".
- w przypadku umowy z kokos.pl jest to §5.1
- jeżeli chce Pan liczyć odsetki od całej kwoty zadłużenie to wtedy będzie 22-gi

jednakże według umowy może Pan żądać również odsetek za przeterminowane raty i wtedy by się to liczyło od 12-go. Problem jest taki że wtedy przy definiowaniu odsetek ja spędziłem z pół dni i ciągle mi wyskakiwał błąd.

Dlatego ja liczę tylko odsetki od całej kwoty zadłużenia i to będzie od 22-go, a poprawione uzasadnienie już wrzucam na serwer.

Anonimowy pisze...

Chcę złożyć pozew jako wspólnik dwuosobowej spółki cywilnej.
Nie mogę sobie poradzić z wyborem opcji przy dodawaniu powoda. Bardzo bym prosił o jakąś podpowiedź.
Z góry dziękuję za każdą sugestię.

Anonimowy pisze...

Witam,

a w którym miejscu załączasz dowody?
bo ja nie widzę gdzie je trzeba załączyć:/

z góry dziękuje za odpowiedź

pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Ludzie podajcie linka gdzie mogę znaleźć procedurę oddania sprawy do komornika.Z góry dziękuję

Michał pisze...

czy by złożyć sprawę w e-sądzie potrzebuję zestawu do podpisu elektronicznego?

pozdrawiam

Marek pisze...

@Michał
możesz mieć, ale nie musisz. Po tym jak e-sąd zweryfikował Cię w bazie danych PESEL możesz pozwy podpisywać podpisem wygenerowanym z poziomu e-sądu(bezpłatne).

Anonimowy pisze...

Witam,
Ile średnio czeka się na decyzje w e-sadzie od momentu złożenia wniosku?

pozdrawiam

Marek pisze...

@anonimowy
z reguly orzeczenia mozesz sie spodziewac do dwoch miesiecy.

Anonimowy pisze...

Witam,
Właśnie otrzymałem nakaz zapłaty z e-sądu. W jaki sposób mogę się dowiedzieć czy dłużnik odebrał taki nakaz? oraz co się stanie jeśli dłużnik specjalnie nie odbierze takiego nakazu by wyrok się uprawomocnił?

z góry dziękuje za pomoc
pozdrawiam serdecznie
Michał

Anonimowy pisze...

niewiem dlaczego nie moge opłacic pozwu mam go juz w zakladce pozwy do opłacenia po otworzeniu pozwu i naciśnieciu opłac wyskakuje mi ze "Nastąpił niepoprawny dostęp do strony. Prosimy o powrót do listy pozwów i ponowne wybranie pozwu do opłacenia. " i tak w kółko POMOCY

Marek pisze...

@anonimowy
nigdy nie mialem takiego przypadku
sugeruje sie skontaktowa z pomoca techniczna, z ich formularza.

Anonimowy pisze...

Witam
też próbuję szczęścia w windykacji przez e-sąd, to co budzi zastrzeżenia to treść uzasadnienia pozwu, jak dotąd nie znalazłem w sieci niczego co gwarantowałoby sukces w bezspornych przecież sprawach pożyczek SL. Gdybyś Autorze znalazł takowe podziel się swą wiedzą :))
Pozdrawiam
Wojtek

Marek pisze...

@Anonimowy
może pomoże update do uzupełnienia pozwu w nowym poście.

Anonimowy pisze...

witam mi odrzucono 1 pozew wczesniej zapytano czy kwota ktorej sie domagam jest wraz z odsetkami czy tylko to co pozyczylem gdy napisalem ze z odsetakmi pozew odrzucono zapewne dlatego ze oprocz tego domagałem sie odsetek karnych rownej czterokrotność stopy lombardowej??
czyli lepiej domagac sie tylko tej kwoty co pozyczlismy ?
co ciekawy inny wniosek identyczny wlasciwie został zakceptowany tzn nakazano zapłate roszczen

Anonimowy pisze...

Mam pytanie - przy składaniu nowego pozwu pierwszym krokiem jest definiowanie powodów. Jeśli wierzycielem jest spółka cywilna - ja i wspólnik - to którą opcję powinienem wybrać dodając powoda przy rodzaju osoby i sposobie wniesienia pozwu? Z automatu są moje dane i czy wobec tego powinienem wybrać "osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą" i później dodać mojego wspólnika jako kolejnego powoda z pełnomocnictwem? Będę wdzięczny za odpowiedź.
AS

Anonimowy pisze...

Moze poda mi ktos adres dobrego komornika z poznania akceptujacego wyroki e sadu

Marek pisze...

@anonimowy
każdy komornik ma obowiązek przyjąć wyrok z e-sądu (jest to urzędnik państwowy i nie ma prawa odmówić). Listę komorników możesz znaleźć tutaj, ale nie wiem, który jest dobry.

Anonimowy pisze...

Mam pytanie. Mam kilku takich PB ktorzy wisza mi 500PLN. Zlozenie pozwu i potem oplaty komornicze moga pewnie nawet siegnac kwoty zadluzenia (nie mam pojecia jak moga byc wysokie, moze ktos wie?)
Otoz interesuje mnie czy istnieje mozliwiwosc zlozenia jednego wniosku w imieniu moim i kilku innych PD. Wtedy proces jest jeden i egzekucja jedna a reprezenowana kwota zadluzenia jest znacznie wyzsza. Powiedzmy 3000PLN.
jesli jest to mozliwe to jakby musialo to wygladac. Pisemne upowaznienia od innych PD bym mog w ich imieniu zlozyc pozew?

Anonimowy pisze...

Czy ktos ma moze wzor pozwu dla portalu finansowo. Powyzej jest link ale niestety nie dziala

Anonimowy pisze...

Małe pytanie.. Mam dwie pożyczki, które już trafiły do sądu. Prowadzone przez firmę Centrum Obsługi Wierzytelności COW "CROSS" Sp. z o.o. W sierpniu 2009 roku podjąłem decyzję o postępowaniu sądowym. W sumie to nie wiem co się dalej działo, bo więcej odzewu nie dostałem. Teraz po prawie dwóch latach trafiłem na ten wpis i pomyślałem, że warto spróbować. Czy mogę indywidualnie wnieść pozew do e-sądu, mimo, że zajmuje się już tym jakaś firma?

Anonimowy pisze...

Jak wybrać typ roszczenia w sytuacji w której składem pozew przeciw firmie, sam również będąc firmą? Wydaje mi się że gospodarcze, ale pewny nie jestem...

Anonimowy pisze...

mam podobny problem co anonimowy pare postow wczesniej. Chce oplacic pozew ale nie moge bo caly czas mam taka informacje: "Nastąpił niepoprawny dostęp do strony. Prosimy o powrót do listy pozwów i ponowne wybranie pozwu do opłacenia." i tak w kolko. Pomoc techniczna milczy. Bede wdzieczna za informacje co z tym fantem zrobic.

Marek pisze...

@anonimowy
będę niedługo składać pozew o jakąś tam zaległą sprawę z kokosa, to zobaczę jak to się robi i czy mam podobny problem

Beata pisze...

Witam, mam podobny problem : Nastąpił niepoprawny dostęp do strony. Prosimy o powrót do listy pozwów i ponowne wybranie pozwu.
Co więcej w moim przypadku pomoc techniczna też jakoś nie rwie się do pomocy i to już od 27 września! Czy może wie ktoś co w takiej sytuacji zrobić, jak się potoczyły Wasze przygody z tego typu błędem?

Marek pisze...

@Beata
chyba miałem podobny problem kiedy korzystałem z Firefoxa. Spróbuj wypełnić pozew korzystają z Internet Explorer i powinno pomóc.

Anonimowy pisze...

Witam!

Nie mogę wejść do nowego postu z uzasadnieniem ? Czy mogłabym Pana prosić o wklejenie tutaj
Pozdrawiam
Maria

Anonimowy pisze...

jak długo się czeka na odzyskanie długu przez komornika ?

Marek pisze...

@anonimowy
ciężko powiedzieć. Wiele zależy od sytuacji dłużnika - czy ma majątek (jak ma gotówkę na koncie to jest to sprawa tygodnia), gorzej jak ma ruchomości albo nieruchomości - wtedy procedura się przedłuża itd. Dużo zależy też od komornika, jak jest zawalony robotą to mniejsze sprawy kwotowo (a takie głównie są z pożyczek społecznościowych) schodzą na dalszy plan.

Najkrócej to powiedziałbym tydzień (ale to super ekspres), a w najgorszym wypadku komornik może stwierdzić że dłużnik nie ma majątku i zawiesza egzekucje. W tym wypadku należy zapomnieć o sprawie na rok dwa (do 10-ciu maksymalnie)i złożyć ponownie wniosek o egzekucję długu. Dla dłużnika to może być gwóźdź do trumny bo odsetki ustawowe cały czas lecą.

Anonimowy pisze...

czy jak sąd wyda decyzje to zostanę o tym poinformowany mailowo czy muszę co i raz logować się na stronę e-sądu i patrzeć ?

Marek pisze...

@anonimowy
system EPU wyśle powiadomienie, jednakże z tego co widzę u siebie data maila jest 1-3 później niż data samego orzeczenia.

Pitero88 pisze...

Witam,

Czy jeśli sprawę prowadzi firma windykacyjna, a sami wiemy jak opieszale się to dzieje, to czy mogę drugim torem wnieść pozew do e-sądu?

Marek pisze...

@Pietro
jeżeli zleciłeś sprawę firmie windykacyjnej to najprawdopodobniej zrobiłeś to przez cesję wierzytelności. W takim przypadku prawnie nie jesteś właścicielem długu, czyli nie masz prawa złożyć wniosku do sądu o tytuł egzekucyjny.

Teoretycznie możesz złożyć wniosek do sądu, ale w przypadku zaskarżenia nie miałbyś szans na wygraną i dodatkowo mógłbyś mieć kłopoty za poświadczenie nieprawdy.

Anonimowy pisze...

Złożyłem pierwszy pozew do sądu i mam pewną watpliwość. Zdefiniowałem dowody w sprawie (potwierdzenie zawarcia pożyczki, potwierdzenie wykonania przelewy). Ale nigdzie nie ma opcji, żeby dołączyć te dowody. Czy to oznacza, że samych dokumentów nie trzeba dołączać?

Marek pisze...

@anonimowy
nie dołącza się żadnych dowodów w postaci plików itd.
Tylko się je wymienia, zalicza do konkretnej kategorii i opisuje tak by nie było wątpliwości co zawierają.

Anonimowy pisze...

a co takiego Marku wpisałeś w podsumowaniu w polu "numer konta". Bo ja nie mam pojęcia co tam trzeba wpisać...

Anonimowy pisze...

numer konta jest twoim numerem konta bankowego wpisanym bez spacji

Anonimowy pisze...

Hehe wpadlem na to wczesniej ale niedzialalo, po twojej radzie sprawdzilem jeszcze raz no i przeoczylem 1 spacje, niewiem jak sie tam znalazla ;p. dzieki za odp

Anonimowy pisze...

Po 2 miesiącach uzyskałem nakaz zapłaty muszę czekać 2 tygodnie by się uprawomocnił co mam zrobić dalej ? Jak przekazać sprawę do komornika ?

Marek pisze...

@anonimowy
tutaj masz instrukcję jak przekazać sprawę elektronicznie do komornika

Anonimowy pisze...

data orzeczenia nakazu drugi marzec mamy już 23... czemu wyrok jeszcze nie jest prawomocny ?

Marek pisze...

@anonimowy
ciężko mi cokolwiek powiedzieć dlaczego nie ma oznaczenia że prawomocny (może pozwany się odwołał, oni zawsze czekają kilka dni ekstra czy aby poczta z odwołaniem nie dojdzie, bo w przypadku PP data nadania liczy się tak jak data złożenia pisma w sekretariacie). Jedyne co mogę powiedzieć to aby zadzwonić do sekretariatu sądu i dowiedzieć się o co chodzi.

Anonimowy pisze...

a nie mozna o tą prawomocność nakazu zapytać emailem ?

Marek pisze...

@anonimowy
problem jest taki że e-sąd w danych kontaktowych nigdzie nie podaje emaila, tylko numery telefonów.

Anonimowy pisze...

Czy ktos ma moze wzor pozwu dla portalu finansowo. Powyzej jest link ale niestety nie dziala

Zapraszam do komentowania i dyskusji.

Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.

Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.

Next previous home
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tagi

10% dla ciebie AdTaily akcje akcjonariusz Alior Bank Alior Sync analiza fundamentalna analiza techniczna animacja Anti Arctic Bank bankowość internetowa bezpieczeństwo BGŻ BGŻOptima BlueCash BNP bogactwo Bogdanka BOSSA BOŚ Bank BPH budżet domowy BZ WBK cashback Catalyst Centrozap certyfikaty srukturyzowane cesja chargeback ciekawostki cinkciarz CitiBank cykle czy warto mieć konto w Alior Banku czy warto mieć konto w Aliorze dług dolar doradcy finansowi DWS dywidenda dziadowanie dzień wolności podatkowej e-sąd ebook EFH ekonomia Elixir eMakler emerytura Energa equity magazine ETF euro Eurobank Facebook finansowo FM Bank Forex frank fundusz awaryjny fundusz bezpieczeństwa fundusz indeksowy fundusze inwestycyjne funt Gant gazety gdzie założyć lokatę Getin Bank Getin Online Giełda Google Adsense gotówka gpw gra giełdowa Grecja grosz historia Polski hobby humor HYIP Idea Bank IKE InClick.pl inflacja instrukcja Inteligo internetowy kantor internetowykantor.pl inwestowanie IPO IPOPEMA JSW Kamil Cebulski kapitalizacja kapitalizacja codzienna karta debetowa karta internetowa karta kredytowa karta kredytowa Silver kary kokos.pl komornik konkurs konta oszczędnościowe konto konto bankowe Konto Optymalne konto walutowe kontrakty terminowe KRD kredyt kredyt odnawialny kredyt studencki kryzys Krzętle książka księgowość kurs Lehman Brothers linia kredytowa lokata rewolwer lokaty loterie mBank mbank na windows mbank windows phone 8 Metafinanse monetto monety monety 2 zł Mostostal Płock motywacja mSaver mTransfer Multibank nakaz zapłaty NBP NeoBank Newag Nobel NOL Nordic Gold nowa aplikacja mbank numizmatyka NY obciążenie zwrotne obligacje korporacyjne obligacje skarbowe odsetki OFE Open Finance Open Online opłaty oprocentowanie optymalizacja oszczędzanie oszustwa overdraft Parkiet Challenge pasywny dochód peak oil pełnomocnictwo PGE PIT PLN płacenie płacenie rachunków Poczta Polska podatek podatek bankowy podatek belki podatki podcasty podsumowanie podsumowanie miesiąca Polbank polisolokaty polityka Polska pomoc porady porównanie postępowanie upominawcze pozew pożyczka pożyczki społecznościowe problemy produkt inwestycyjny prognozy promocje prowizje prywatyzacja przegląd kont bankowych Przegląd rachunków maklerskich przelewy przeliczanie przemyślenia psychologia pusty sms PZU rachunek maklerski ranking ranking kont oszczędnościowych ranking lokat raporty okresowe rating raty recenzja reklama rekomendacje ropa ryzyko rząd samochód Santander sąd SEPA SFI Sidoma SII skład portfela SKOK smava social lending spekulacja spółki dywidendowe srebro stalprodukt statystyka stopy procentowe strata strategia inwestycyjna styl życia SWIFT system transakcyjny świat TFI TMS Brokers Toyota Bank Turcja ubezpieczenia VAT wakacje Wall St. walne zgromadzenie walutomat.pl waluty WBK wezwanie WIG windykacja wolność finansowa wpis gościnny wykres wymiana walut wzrost gospodarczy zabawa Zakra zakupy zarabianie zaradni.pl zarządzanie czasem zasady złoto zniżki związki zawodowe zysk