-

niedziela, 16 maja 2010

Wypłata i zwrot z IKE - jak to jest?

Mamy IKE i chcemy z niego wypłacić środki. Ogólnie sytuację możemy rozpatrywać w dwóch aspektach:
a) wypłata - ukończyliśmy 60 lat (lub 55 + warunki)
b) zwrot -  nie osiągnęliśmy wieku emerytalnego

Jeżeli chodzi o sytuację "a)" to sprawa jest prosta:

Wypłata środków zgromadzonych na Koncie IKE-Obligacje następuje wyłącznie na wniosek oszczędzającego, po osiągnięciu wieku 60 lat lub nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55 roku życia oraz spełnieniu warunków:

  • dokonywania wpłat na Konto IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych, albo
  • dokonania ponad połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty.
Możemy wypłacić wszystko naraz lub w ratach. Po wykonaniu wypłaty nie mamy już możliwości wpłacania na IKE.


Natomiast jeżeli chodzi o sytuację b) tutaj sprawa jest trudniejsza:


Po pierwsze środki z IKE możemy ruszyć na 3 sposoby:

  • zmienić IKE i dokonać transferu środków (wypłata transferowa). Zmiana może być zarówno instytucji prowadzącej IKE jak i typu IKE. Czyli możemy zmienić IKE lokatę na IKE rachunek maklerski, wtedy wszystkie środki zostaną spieniężone i zostanie przekazana gotówka. Wyjątkiem jest transfer środków pomiędzy IKE rachunki maklerskie, gdzie możesz transferować papiery wartościowe. Transfer oznacza przeniesienie całych środków zgromadzonych na IKE
  • zwrot całości środków. Czyli likwidujemy IKE i otrzymujemy zwrot całości zgromadzonych środków + zysków, od których zostanie automatycznie pobrany podatek na zasadach ogólnych. Co ważne dochód obliczany jest w chwili wypłaty środków jako suma środków zgromadzonych - suma środków wpłaconych. Nie można odliczyć od podatku strat poniesionych w danym roku i latach poprzednich. Po likwidacji IKE możemy otworzyć nowe IKE i tak w kółko do czasu osiągnięcia warunków podanych w punkcie A.
  • zwrot części środków. Można powiedzieć że to jest najbardziej skomplikowana opcja.
Po pierwsze możemy wypłacić tylko tyle ile wpłaciliśmy nie więcej. Czyli jeżeli wpłaciliśmy 10 000 złotych a na rachunku mamy 20 000 złotych to możemy wypłacić tylko 10 000 złotych. Jeżeli chcemy więcej to musimy dokonać likwidacji rachunku IKE.
A teraz HIT! Jak jest obliczany podatek od częściowej wypłaty?
 a w przypadku częściowego zwrotu dochodem jest kwota zwrotu pomniejszona o kwotę stanowiącą iloczyn kwoty zwrotu i wskaźnika stanowiącego udział sumy wpłat na indywidualne konto emerytalne do wartości środków zgromadzonych na tym koncie.

A teraz po polsku. Jeżeli mamy stratę lub nie zanotowaliśmyżadnego dochodu to nie płacimy podatku (logiczne:). Natomiast jeżeli mamy zyskto ważny jest stosunek tego co mamy na koncie (nasz zysk) do tego cowpłaciliśmy. Spójrzmy jak to wygląda na poniższym przykładzie:
wpłaciliśmy 5 000 złotych
zarobiliśmy 1 000 złotych
wypłacamy 2 000 złotych
wskaźnik o którym mowa powyżej (wskaźnika stanowiącegoudział sumy wpłat na indywidualne konto emerytalne do wartości środków zgromadzonychna tym koncie) 5000/6000= 5/6
czyli podstawa podatku = 2000 - 2000*5/6 = 333,33 zł = 333zł (zaokrąglenie)
podatek = 333*19% = 63 zł
na rękę dostaniemy 2000-63 = 1937 zł


Trochę matematyki jest tutaj, ale patrząc na powyższy przykład nie jest to takie skomplikowane. Najważniejszy jest ten wskaźnik, a go jest bardzo prosto obliczyć. Po prostu dzielimy to co wpłaciliśmy przez to co mamy na koncie ( w przypadku zysku).

Jest jeszcze jedna sprawa jeżeli dostaniemy IKE jako spadek to możemy tylko wypłacić środki - w całości lub przetransferować je na nasze IKE>. Nie możemy nic wpłacać, ani wypłacać w ratach.. I IKE jako spadek nie koliduje z naszym prywatnym IKE, to znaczy przez chwilę możemy mieć legalnie 2 IKE:)


Jeżeli interesuje Cię co to to IKE to polecam moje wcześniejsze wpisy na ten temat:
Oszczędzanie z obligacjami skarobwymi
Czy warto oszczędzać w IKE?
Chcę założyć IKE i co dalej?
Mam już IKE

Na zakończenie: jeżeli chcesz być na bieżąco w wpisami na tym blogu zasubskrybuj go poprzez kanał RSS


Aha jeżeli nie jesteś polakiem, a jesteś mieszkańcem UE to też możesz założyć sobie IKE (zasada dotycząca swobody przepływu osób i kapitału)

18 komentarzy:

Kamil pisze...

Hehe sypiesz Marek dzisiaj wpisami jak z rękawa ;) ale kolejna ciekawa informacja ;] cóż jak powstanie IKE gdzie będę mógł sobie kupować i akcje i obligacje to na pewno skorzystam :P

Marek pisze...

@Kamil
na IKE rachunek maklerski możesz kupować również obligacje w tym skarbu państwa, nie wszystkie co prawda, ale zawsze.
Dodatkowo można na być je z rabatem przez co rzeczywiste oprocentowanie może być wyższe niż nominalne.

Kamil pisze...

hmm ale wtedy chyba tylko obligacje notowane na GPW? nie mozna sie zapisac na pierwotna emisje obligacji? zreszta na nowe i tak chyba w sumie nie warto, lepiej na te z wyzszym oprocentowaniem, tylko one pewnie sprzedawane są z odpowiednim dyskontem ;)

Anonymous pisze...

A co w sytuacji jeśli chcę przesłać środki z PPE na IKE (aby wypłacić te pieniądze), to czy korzystniej będzie dokonać zwortu z IKE czy wpłacić środki z IKE na fundzusz (np. gotówkowy) i od razu je wypłacić? Dziękuję za odpowiedź.
Marta

Marek pisze...

W przypadku transferu PPE IKE można przetransferować tylko i wyłącznie wszystkie zgromadzone środki na IKE.
W celu zwrotu tych środków może Pani:
- dokonać 100% zwrotu i zlikwidować IKE - należy pamiętać że chyba wszystkie IKE pobierają opłatę za jego likwidację w ciągu pierwszych 12 miesiecy
- dokonać częściowego zwrotu i zostawić sobie IKE

W obu przypadkach w przypadku zarobku zostanie odciągnięty podatek belki.

Zwrot z IKE odbywa się bezpośrednio na konto bankowe, niezależnie od rodzaju IKE.

Jeżeli chce Pani dokonać 100% środków to nie bawiłbym się w żadne kombinacje i założył IKE jako rachunek oszczędnościowy i od razu wypłacał wszystkie środki. Bo bawienie się w IKE fundusze czy ubezpieczenia, gdzie bardzo łatwo natknąć się na wszelkiego opłaty manipulacyjne nie ma sensu.

Natomiast jeżeli chce Pani dokonać zwrotu tylko części środków, a resztę zostawić i dalej oszczędzać to radzę głębiej przemyśleć wybór IKE które będzie Pani najlepiej odpowiadać. Rodzaje IKE opisałem tutaj .

Anonymous pisze...

Zależy mi aby pieniądze wypłacić w całości jak najszybciej i z jak najmniejszą stratą, a na fundusz gotówkowy można wpłacać środki bez opłaty maniupulacyjnej. A jeśli założyłabym IKE jako rachunek oszczędnościowy, to jakie są tego koszta? I jeśli miałbym IKE PZU, to gdzie miałabym otworzyć ten rachunek oszczędnościowy?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Marta

Marek pisze...

Pierwsze pytanie to czy posiada Pani już jakieś IKE? Jeżeli tak to procedura zamykania i otwierania innego IKE może potrwać nawet i ze 2 tygodnie, a sama Pani pisała że zależy na czasie.
Wg. mnie IKE w PZU odpada bo oni oferują tylko IKE inwestujące w fundusze, a tutaj może Pani stracić i zresztą zakup i odkupienie funduszy trwa.
Najprościej i najtaniej chyba byłoby przetransferować środki z PPE na Rachunek lokacyjny IKE w PKO. Jest to konto oszczędnościowe więc nie ma ryzyko straty środków. Koszt zwrotu środków to natomiast 100 zł, jeżeli dokona Pani zwrotu w ciągu 6 miesięcy od otwarcia IKE.

Anonimowy pisze...

Z transferem pieniędzy z PPE via IKE na własny rachunek nie jest prosto nawet przy likwidacji IKE - 30 % wpłat na PPE zabiera wtedy ZUS. Dodatkowo, środków z PPE przeniesionych na IKE nie można pobrać zwrotem częściowym - trzeba robić zwrto całkowity

Anonimowy pisze...

Przy IKE w funduszach dla zwrotu częściowego górnym ograniczeniem nie jest suma wpłat na IKE tylko wartość środków "powstała" z wpłat na IKE minus minimalna kwota, jaka może być na rejestrze.

Anonimowy pisze...

Witam ponownie. Poszłam za wyżej umieszczoną radą: "Najprościej i najtaniej chyba byłoby przetransferować środki z PPE na Rachunek lokacyjny IKE w PKO. Jest to konto oszczędnościowe więc nie ma ryzyko straty środków. Koszt zwrotu środków to natomiast 100 zł, jeżeli dokona Pani zwrotu w ciągu 6 miesięcy od otwarcia IKE"...no i w końcu moje pieniądze z PPE wpłynęły na IKE PKO..i kiedy chciałam już dokonać zwrotu środków- okazało się, że oprócz opłaty w wysokości 100 zł jest jeszcze naliczana opłata dla ZUS w wysokości 30 % wpłat na PPE (jak napisała poprzednia osoba- a czego wcześniej nie wyczytałam- niestety :( W takim przypadku- co powinnam zrobić, żeby odzyskać zgromadzone pieniądze z jak najmniejszym kosztem i w jak najszybszym terminie? Przypominam- obecnie posiadam IKE w PKO- środki zostały przetransferowane z PPE. Proszę o radę i z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Marta

Marek pisze...

Z zapisów ustawy, wynika, że ustawodawca nie dał żadnej możliwości wypłaty wcześniejszej z PPE bez potrącania tych 30% na ZUS. Jedynym wyjątkiem jest posiadać uprawnienia emerytalne w wieku 55 lat wtedy można wypłacić.

Pocieszeniem może być że na ZUS nie jest przekazywane 30% od całości kwoty, ale 30% składek przekazanych przez pracodawcę (składek podstawowych). Czyli jeżeli fundusz zarobił (wtedy jest podatek belki), ewentualnie samemu się dopłacało, to wtedy kwota potrącona będzie niższa.

Anonimowy pisze...

A czy można np. przepisać IKE innej osobie (takiej, która osiągnęła już wiek emerytalny). Albo przenieść pieniądze na jakiś fundusz inwestycyjny, czy wtedy również przy wypłacie pienidzy będzie zabierane 30% dla ZUS?
Marta

Marek pisze...

@anonimowy
IKE nie można przepisać na żadną inną osobę.

Anonimowy pisze...

ike to jedno wielkie oszustwo-tyle w temacie

Marek pisze...

Mozna szerzej?

Anonimowy pisze...

Zlikwidowałem 100% wkładu PPE za pomocą IKE Obligacje PKO. Oczywiście spodziewałem się zabrania 30% na ZUS ale mam jeszcze kilka wątpliwości. Czy Podatek Belki to jedyny podatek jaki należy zapłacić? Rozumiem że to na banku ciąży obowiązek wyliczenia go i przekazania do skarbówki Czy trzeba likwidację środków uwzględniać w rozliczeniu rocznym PIT?

Anonimowy pisze...

Zrezygnowałem z IKE. Ile czasu ma firma na zwrot pieniędzy od daty podpisania rezygnacji? Byłbym wdzięczny za odpowiedź.

Marek pisze...

Do 30 dni od dnia rezygnacji z umowy.

Zapraszam do komentowania i dyskusji.

Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.

Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.

Next previous home
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tagi

10% dla ciebie AdTaily akcje akcjonariusz Alior Bank Alior Sync analiza fundamentalna analiza techniczna animacja Anti Arctic Bank bankowość internetowa bezpieczeństwo BGŻ BGŻOptima BlueCash BNP bogactwo Bogdanka BOSSA BOŚ Bank BPH budżet domowy BZ WBK cashback Catalyst Centrozap certyfikaty srukturyzowane cesja chargeback ciekawostki cinkciarz CitiBank cykle czy warto mieć konto w Alior Banku czy warto mieć konto w Aliorze dług dolar doradcy finansowi DWS dywidenda dziadowanie dzień wolności podatkowej e-sąd ebook EFH ekonomia Elixir eMakler emerytura Energa equity magazine ETF euro Eurobank Facebook finansowo FM Bank Forex frank fundusz awaryjny fundusz bezpieczeństwa fundusz indeksowy fundusze inwestycyjne funt Gant gazety gdzie założyć lokatę Getin Bank Getin Online Giełda Google Adsense gotówka gpw gra giełdowa Grecja grosz historia Polski hobby humor HYIP Idea Bank IKE InClick.pl inflacja instrukcja Inteligo internetowy kantor internetowykantor.pl inwestowanie IPO IPOPEMA JSW Kamil Cebulski kapitalizacja kapitalizacja codzienna karta debetowa karta internetowa karta kredytowa karta kredytowa Silver kary kokos.pl komornik konkurs konta oszczędnościowe konto konto bankowe Konto Optymalne konto walutowe kontrakty terminowe KRD kredyt kredyt odnawialny kredyt studencki kryzys Krzętle książka księgowość kurs Lehman Brothers linia kredytowa lokata rewolwer lokaty loterie mBank mbank na windows mbank windows phone 8 Metafinanse monetto monety monety 2 zł Mostostal Płock motywacja mSaver mTransfer Multibank nakaz zapłaty NBP NeoBank Newag Nobel NOL Nordic Gold nowa aplikacja mbank numizmatyka NY obciążenie zwrotne obligacje korporacyjne obligacje skarbowe odsetki OFE Open Finance Open Online opłaty oprocentowanie optymalizacja oszczędzanie oszustwa overdraft Parkiet Challenge pasywny dochód peak oil pełnomocnictwo PGE PIT PLN płacenie płacenie rachunków Poczta Polska podatek podatek bankowy podatek belki podatki podcasty podsumowanie podsumowanie miesiąca Polbank polisolokaty polityka Polska pomoc porady porównanie postępowanie upominawcze pozew pożyczka pożyczki społecznościowe problemy produkt inwestycyjny prognozy promocje prowizje prywatyzacja przegląd kont bankowych Przegląd rachunków maklerskich przelewy przeliczanie przemyślenia psychologia pusty sms PZU rachunek maklerski ranking ranking kont oszczędnościowych ranking lokat raporty okresowe rating raty recenzja reklama rekomendacje ropa ryzyko rząd samochód Santander sąd SEPA SFI Sidoma SII skład portfela SKOK smava social lending spekulacja spółki dywidendowe srebro stalprodukt statystyka stopy procentowe strata strategia inwestycyjna styl życia SWIFT system transakcyjny świat TFI TMS Brokers Toyota Bank Turcja ubezpieczenia VAT wakacje Wall St. walne zgromadzenie walutomat.pl waluty WBK wezwanie WIG windykacja wolność finansowa wpis gościnny wykres wymiana walut wzrost gospodarczy zabawa Zakra zakupy zarabianie zaradni.pl zarządzanie czasem zasady złoto zniżki związki zawodowe zysk