-

środa, 24 marca 2010

Czy warto oszczędzać w IKE?

IKE - indywidualne konto emerytalne, zwane również 3 filarem emerytalnym.

Główną ideą IKE było to że samemu można inwestować na emeryturę. Sama idea jest ok. Zachętą do oszczędzania w IKE jest zwolnienie z podatku belki od zarobionych poprzez IKE pieniędzy. Mimo iż zachęta ta jest kusząca to liczba otwartych IKE z roku na rok spada. Istnieje pomysł że pieniądze wpłacone na IKE będzie można odliczyć od podatku, ale póki nie będzie konkretów można to włożyć miedzy bajki.


Wadą IKE jest to że mówimy tutaj o długim okresie oszczędzania (szczególnie dla ludzi młodych) - który może wynieść nawet i kilkadziesiąt lat. Przy obecnym wieku emerytalnym (kobiety 60, mężczyźni 65) dla 20-latka pomysł odkładania pieniędzy przez 45 lat jest lekko mglistą ideą i nawet opóźniona gratyfikacja nie jest w stanie przemówić do wyobraźni. 
EDIT. Wypłacić z IKE można po osiągnięciu 60 roku życia zachowując zwolnienie z podatku, lub po nabyciu praw emerytalnych i skończeniu 55 roku życia.

Same założenia IKE zmieniały się kilkukrotnie i można powiedzieć że w dobrym kierunku. 

Zmianą na korzyść jest to że możemy wycofać pieniądze z IKE (nie za darmo - płacąc podatek belki), ale jak się rozmyślimy możemy założyć nowe IKE. Inna fajną zmianą jest to że możemy mieć polskie IKE nie będąc polskim rezydentem podatkowym (dobre dla osób zarabiających za granicą). Dodatkowo możliwość transferu pieniędzy pomiędzy różnymi IKE jest też dobrą zmianą.

Istnieje wiele rodzajów IKE prowadzonych przez wiele instytucji, ale możemy podzielić je na poniższe główne kategorie:
- lokata bankowa
- fundusze inwestycyjne
- ubezpieczenie na życie z funduszami
- obligacje skarbowe
- rachunek maklerski

Moim zdaniem warte uwagi są jedynie 2 ostatnie propozycję.

O zaletach IKE i obligacji skarbowych pisałem tutaj.

Natomiast opcja IKE jako rachunek maklerski wydaje mi się bardzo dobrą opcją (nawet lepszą niż IKE obligacje)
a mianowicie IKE i portfel spółek dywidendowych.

Na normalnym rachunku otrzymując dywidendę otrzymujemy dywidendę netto - z obciętym podatkiem 19%. I nie możemy z tym nic zrobić - nie możemy zrekompensować to stratą, po prostu nic.

Natomiast większość biur maklerskich w ramach IKE nie pobiera podatku belki od dywidend czyli otrzymujemy 100% dywidendy. I tu tkwi cała siła IKE. Taka dywidenda plus wpłacanie co roku kilka tysięcy na rachunek (obecnie limit to ponad 9k złotych) przez kilka lat, pozawala w pełni wykorzystać tę strategię, wzorem z dojrzałego rynku w USA.

Polskie spółki dojrzewają i jest już kilkanaście spółek które, bądź to wypłacają dywidendę od kliku lat bądź wypłacają ja dopiero 2-3 rok, ale dobrze rokują na przyszłość.

Dodatkowo dywidenda ta jest z reguły na przyzwoitym poziomie - taki Budimex w zeszłym roku dywidenda na poziomie 7,8% w tym roku będzie to też koło 7% (przy obecnej cenie ponad 7%). Inną znakomitą spółką dywidendową jest KGHM.

Warunek jest że powinny to być raczej duże spółki, które mają ugruntowaną pozycję na rynku przez co ich dochody są stabilne. Do takich spółek oprócz wymienionych wyżej dwóch dopisałbym jeszcze PKO i PGE.

Nie wiem jak wy, ale ja planuję złożyć IKE w biurze maklerskim (wybór padnie na BOŚ) i wpłacając co miesiąc kilka set złotych budować portfel spółek dywidendowych.

A co wy myślicie o takim pomyśle?
Jak jest zapotrzebowanie na informację o IKE to pytajcie, postaram się odpowiedzieć najlepiej jak potrafię, a jeżeli zajdzie taka potrzeba napiszę odpowiedniego posta.


18 komentarzy:

dymas79 pisze...

Cz.
Ciekawy wpis zwłaszcza,że rozważam założenia sobie IKE. Planuję stworzyć sobie taki pakiecik EMERYTURA składający się z : IKE, Polisy na ŻYCIE I DOŻYCIE oraz dodatkowo wszystko co do emerytki zdołam uzbierać w moim portfelu!)
IKE w BOŚ?Tak na razie jest najtaniej, ale o budowaniu portfelu spółek dywidendowych,to muszę jeszcze przeanalizować choć pomysł wydaje się trafiony!
Pozdro!

Ksob pisze...

O, to ja mam kilka pytań: Dlaczego bierzesz akurat spółki dywidendowe, Skąd wybór właśnie takiej strategii? Tylko dla korzyści podatkowych?

Tak czy owak mnie IKE na razie nie ma czym zachęcić. Od lokat/depozytów nie odprowadzam podatku, a na GPW na razie się jakoś bardzo nie zanosi, bym miał jakiś zysk do opodatkowania ;)

Astakos pisze...

IKE zyskało na wartości po komunikacie KNFu (dość precedensowym) o tym że ZUS jest ostatnią instancją wypłacająca nam emeryturę, a nie jak większość twierdzi pierwszą. Innymi słowy emerytura z zusu powinna być dla nas takim dodatkiem finansowym jak zarobki z reklam i PP na blogu ;-)

Cały problem jest związany z nazewnictwem - my nie płacimy składki na ubezpieczenie, ani nie zbieramy na swoją emeryturę - jest to zwyczajny podatek emerytalny, który jak to każdy podatek: jednym końcem wpada, by natychmiast drugim wylecieć.

Marek pisze...

@dymas 79
jeszcze nie mam polisy na życie, ale mocno jestem za i założę w najbliższym czasie. O polisie na życie i dożycie jeszcze nie myślałem, muszę wszystko 2-3 razy przekalkulować, chociaż głównym celem polisy na życie jest zabezpieczenie przyszłości mojej (przyszłej żony) oraz dzieci w przypadku mojego wypadku, a nie tworzenie kolejnego programu długoletniego oszczędzania.

@ksob
dlaczego spółki dywidendowe? dlatego że na przykład ja nie mam czasu na aktywne zarządzanie portfelem. Zresztą nawet jak teraz możesz poświęcić godzinę dwie na handel to nie oznacza że w przyszłości możesz (szczególnie za 10-20 lat) A kupno spółki dywidendowej po dobrej cenie (nie więcej jak 15-20 krotność zysku z ostatnich kilku lat) wiąże się z dużym prawdopodobieństwem, że:
a) spółka nie straci 90% zysków z kwartału na kwartał
b) jej cena pomimo iż będzie podlegać wahaniom nie będzie dla nas bardzo istotna gdyż patrzymy w horyzoncie co najmniej kilkunastoletnim

Zresztą duży wpływ ma tutaj filozofia Grahama i Buffeta- który kupuje spółkę dla jej zysków a nie ze względu że cena akcji może wzrosnąć.

@astakos
ja tam z ZUS-em nie mam wiele wspólnego i nie liczę na dużą emeryturę od nich. Związane jest to zresztą z stylem życia który na razie prowadzę. Obecnie (wiek 24 lata) mam zapłacone 3 składki na ZUS (albo nawet 2) i mam około 100 złotych w OFE. Dodatkowo mam 3 lata w Pension Funds - brytyjskim odpowiedniku ZUS-u a obecnie Fińskim.

Sam zbieram na swoją emeryturę - czego przykładem jest ten portfel inwestycyjny (chociaż nie są to wszystkie moje oszczędności)

zniechęcony pisze...

Jeśli chodzi o emeryturę, a właściwie odkładanie na nią, to moim zdaniem i tak będę robił, należy odkładać w surowcach (złoto, srebro i to tylko sztabki). Trochę już żyję na tym świecie i biorąc pod uwagę co państwo wyprawia (obligacje sprzed kapitalizmu, wywłaszczenia itp.), czy instytucje finansowe (PZU z polisami posagowymi z lat 80 czy PKO BP z książeczkami mieszkaniowymi), nie wierzę im zwłaszcza gdy co rząd to inne decyzje.

Marek pisze...

@zniechęcony
złoto, srebro podobnie jak działka gdzieś w górach to najlepsze zabezpieczenie.
Z tym że wszystko zależy od wielkości portfela. Uncja złota to ponad 3 złotych, a mniejszych wartości nie opłaca się kupować bo marżę są bardzo wysokie. A kupowanie teraz 1 uncji złota to prawie 1/3 portfela.
Co prawda to prawda, że nie zawsze państwo Polskie obchodziło się uczciwie ze swoimi obywatelami, ale dążymy do sytuacji w USA, a tam są ludzie którzy mają akcje, obligacje od kilkudziesięciu lat. Ale w USA też była zgodna z prawem akcja rabowania złota od obywateli.

I miej wtedy swoje zabezpieczenie emerytalne w złocie, które będziesz zmuszony później oddać prawie darmo pod groźbą więzienia.

Kamil pisze...

Też się jakiś czas temu zastanawiałem nad otwarciem IKE z myślą o obligacjach, bo to pewny zysk na lata, a takie 10 latki z uwzględnieniem inflacji to według filozofii Grahama, która mi bardzo odpowiada, dobra inwestycja :) a perspektywa ominiecie podatku Belki (nie łudze się, że kiedykolwiek zostanie zniesiony, nie jestesmy pod tym względem wyjątkiem, ulec mogą co najwyżej przepisy regulujące jego wysokość czy sposob naliczania) jest bardzo kusząca ;]

uzupełnienie portfela o takie spółki jak PZU, PGE, PKO BP czy Pekao to na pewno też całkiem niezły pomysł, przydałby się jakiś wpis, jak do tego dokładnie podejsc, z tego co wiem to BZ WBK i BOŚ oferują takie rachunki, tylko jestem ciekaw czy taki rachunek maklerski jest prowadzony jakby osobno obok zwyklego rachunku, czy działa to na innej zasadzie i druga sprawa czy BOS/BZ WBK/ktos inny pozwala jednocześnie na zakup obligacji skarbowych, z tego co widze na stronie http://www.obligacjeskarbowe.pl/index.php?id=listy_ed65&samSession=c996d26d59edce3587eafbaaa79759c5 to zajmuje sie tym PKO BP i miedzy innymi za pposrednictwem Inteligo można je kupić.

Jednym słowem byłbym za rozwinięciem tematu ;) a co do samych polis na wypadek śmierci/dożycie, mam taka w Skandii, ma kilka zalet i kilka wad, już miałem w planach zalożyć bloga i przeswietlic kilka takich propozycji od Skandii/Aegona od strony goscia, ktory to posiada i ktory miał do czynienia ze sprzedaża tego, musze tylko ten pomysł uskutecznic ;)

Pierro pisze...

Rozmyslalem o IKE i doszedlem do jednego wniosku - tak dlugo jak nie bede bede mogl odpisac sobie wplat na IKE od dochodu to dla mnie jest kolejna kradziez. CO z tego ze nie mam belki (od lokat internetowych tez nie place) jezeli panstwo okrada mnie z pieniedzy ktore odkladam po to zeby nie brac w przyszlosci zasilkow etc etc. Jezeli ZUS mozna odpisac od dochodu ( z racji szczytnego celu czyli emerytury) to dlaczego IKE nie mozna ? Przeciez mozna byloby wprowadzic prosty mechanizm obciazenia podatkiem dochodowym - jak to jest z belka w przypadku wyplat z IKE przed czasem - wyplacasz wczesniej placisz belke i podatek dochodowy. A teraz najpierw mnie sie okrada w bialy dzien a potem mowi - z tego co ci zostawilismy odkladaj na emeryture. To ma byc zacheta ? Tak naprawde jest to ... ukryte opodatkowanie emerytur w przyszlosci. Przykladowo za 20 lat wyplacasz sobie IKE bo ci sie nalezy z tym, ze podatek juz od tego zaplaciles. Cwaniactwo. Tak to sie robi tylnymi drzwiami bo przeciez gdyby ktos dzisiaj jawnie powiedzial - wprowadzamy podatki od emerytury, to by zaraz by sie podniosl krzyk i lament. A tak po cichutku nikt nie bedzie pamietal ze 20 lat temu podatek zaplacil. Łaskawcy nie dowala mi tylko belki i mam byc im za to wdzieczny ze nie musze placic drugiego podatku. KPINY. Ale o tym nikt nie napisze w prasie.

Marek pisze...

@kamil
postaram się opisać przedstawiony przez Ciebie niedługo na blogu (ten weekend prawdopodobnie)

a czy ten blog ruszył, bo z chęcią dowiem się o tych programach Skandiia/Aegon

@Pieroo
post bardzo emocjonalny z częścią argumentów się zgodzę z inną nie.
Zgodzę się że mydlenie oczu ludziom że tutaj płacisz składkę na swoją emeryturę która de facto nie jest na Twoją emeryturę tylko na bieżące emerytury jest robieniem ludzi w bambuko. Cieszmy się że coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę, chociaż ile się by o tym nie mówiło zawsze znajdą się ludzie, którzy będą wierzyć że to są pieniądze odkładane na ich emeryturę.
Fajnie by było gdyby można było odliczać składki IKE od podatku, ale jest to odwracanie kota ogonem, bo powinno być jasno powiedziane że składka emerytalna nie jest przeznaczana na Twoją emeryturę - te pieniądze nie są nigdzie odkładane. I znacznie lepiej by było obniżyć zarówno składkę na ZUS jak i główne stawki podatkowe (podatek liniowy) z ograniczeniem wydatków państwa - typu zlikwidować becikowe, czy wprowadzić odpłatność (nawet częściową za studia z logicznym programem stypendialnym).
Natomiast IKE w obecnym wydaniu jest ukłonem państwa w stronę ludzi myślących.
Skoro zdajesz sobie sprawę że emerytura z Twoich składek nie będzie za wysoka i chcesz odkładać, to my Ci proponujemy IKE gdzie nie zapłacisz 19% podatku od zysków kapitałowych. Jak chcesz to oszczędzaj tutaj, ale pamiętaj że nie możesz kasy wyciągnąć do emerytury (jak chcesz uniknąć belki), lub możesz oszczędzać poza IKE, ale płacisz normalnie podatek od zysków kapitałowych.

A gdyby jakimś cudem podatek belki został zniesiony (na co się nie zanosi bo jest on w różnej formie w większości krajów zachodu) to wtedy będzie inna zachęta by oszczędzać w IKE. A jak nie to IKE straci sens istnienia, bo kto inteligenty płacił by wtedy za prowadzenie rachunku, skoro nie daje ono żadnych korzyści.

Kamil pisze...

@Marek
Blog jeszcze nie powstał, ale skoro już by miał czytelników, to postaram się w weekend uruchomic na blogspot'cie i napisac w ramach pierwszej notki coś w tym temacie i dam znać :)

co do jeszcze samych, podsunąłeś mi kolejna kwestie, ile te wszystkie biura zabiorą nam pieniedzy za prowadzenie u nich rachunku, w przypadku akcji czy obligacji nie ma opłat za zarządzanie jak w funduszach kapitałowych, ale z czegoś to IKE musi żyć ;)

a co do korzyści podatkowych, dobrze maja to rozwiazane amerykanie ze swoimi planami 401k itp. gdzie skladka na taki program odprowadzana jest od dochodu przed opodatkowaniem, u nas mogliby też coś takiego zrobić, i każdy mogłby sobie ustalić kwotę jaką z miesiecznych zarobków na IKE przeznacza... w gruncie rzeczy wychodzi chyba na to samo co mozliwość odliczenia od podatku, tyle że znacznie prościej ;)

Pierro pisze...

@Marek, zgadzam sie ze skladka na emeryture w obecnej formie ZUS to nie skladka na emeryture (bo po pierwsze idzie na biezace wydatki panstwa i biezace emerytury a nie na inwestycje, a moja emerytura z Zus to beda skladki moich dzieci i wnukow, po drugie OFE dostaje za malo pieniedzy zeby cos z tym logicznego zrobic, po trzecie juz sa zakusy zeby zabrac to co dostje OFE, po czwarte oplaty OFE za zarzadzanie to nic innego jak dojenie kolejnych jeleni - tym razem nie przez panstwo tylko przez fundusz) ale o tak fantastycznych pomyslach jak uwolnienie mojej skladki emerytalnej (czyli zaprzestanie jej pobierania, bo odkladam samodzielnie i moge to udowodnic przed kazdym organem) nie smiem nawet marzyc (bo patrz punkt pierwszy). Jezeli juz wiec panstwo samo sie przynaje ze emerytury nie bedzie i obywatele maja sami na nia zapracowac(drugi raz!, bo skladka ZUSowska jest nadal pobierana, wiec jakis naklad twojej pracy idzie na darmo)to niech przynajmniej to panstwo zachowa resztki godnosci i nie opodatkowuje mnie z tego co musze kolejna pracą wyrobić. Paradoksem jest to, ze pracujac (po raz drugi, bo z pierwszej pracy juz mnie okradli na wyimaginowana emeryture z ZUSu) musze kolejny raz oddac z tej pracy m. in. na ... ZUS, czyli nie wazne ze sam dobrowolnie staram sie zrobic to co powinno mi zapewnic panstwo ktoremu za to place to jeszcze kolejny raz jestem lupiony z tego pod tym samym pretekstem. STawki na ZUS sa proporcjonalne od zarobkow a nie jako stala kwota - wiec wiecej pracujesz zeby pokryc strate ZUS to wiecej musisz im oddac. Niemniej istotnym jest fakt, ze oszczedzajac w IKE tylko JA jestem odpowiedzialny za wysokosc mojej emerytury. Innymi slowy jak wybiore zle fundusze, to tylko moja bedzie wina ze emerytura z IKE wyniesie malo w stosunku do tego co tam zainwestowalem. Nie dosc wiec ze przerzuca sie odpowiedzialnosc na jednostke, to jeszcze nie ma zadnych zwolnien z tego tytulu. Jak czlowiek zacznie sie chwile zastanawiac nad tym, jak popatrzy na RMUA ile oddaje skladek a potem jeszcze musi doplacic podatku to trudno zeby sie w tobie nie zagotowalo. IKE jest dobre, bo nie ma w tej chwili lepszej alternatywy, ale nie jest idealne bo i tak dostajesz po tylku. (cos jak z demokracja :) ) Logiczne rozwiazanie jest jedno - masz firme, lecisz w straszne koszty, placisz tylko wymagany ZUS (najnizsza stawka) a to co ukrecisz w szarej strefie dajesz na IKE. Tak to jest bardzo dobre rozwiazanie - ale dla mnie niemozliwe bo niestety trzyma mnie etat. Ja im wiecej zapracuje tym wiecej zostane okradziony. Nie mam jak kosztow wrzucac. Uff mam nadzieje ze nie zanudzilem. Pozdrawiam.

Marek pisze...

@Pierro
dziękuje za naprawdę dobre komentarze pełne doświadczeń życiowych.
zgadzam się z Twoim komentarzem bo co piszesz to 100% racja, chociaż nie wszystkie detale odnoszą się do każdego - np. przedstawiciele wolnych zawodów sami wybierają sobie jaką składkę płacą i reszta zależy od nich.
OFE pomimo swoich wad było krokiem w dobrą stronę. Jednakże jak widać po przykładzie zbyt duża liczba regulacji szkodzi. Żadne OFE się nie wyróżnia bo wszystkie inwestują w to samo a to dlatego że inaczej nie mogą inwestować. Dodatkowo OFE Allianz pobierało najmniejszą składkę i to połowę tego co pobierały inne OFE to ten atut został zabity odgórnym obniżeniem składek. W takich warunkach nie ma mowy o jakiejkolwiek konkurencji wśród OFE.

A ZUS jaki jest każdy widzi. Państwo w państwie chociaż lepszy niż taki KRUS jeżeli idzie o dojenie wszystkich podatników (miliardowe dopłaty do KRUS co roku). Ludzie płacą tyle ile mają zapłacić, a to że ktoś się dokłada do tego nie zauważają. Nie ma darmowych obiadów.

Anonymous pisze...

Witam
w związku z tym jak polecicie oszczędzać 40 latkowi ?

Pozdrawiam

Marek pisze...

Nie ma prostej odpowiedzi.

Pytanie ile jesteś w stanie oszczędzać co miesiąc - im większą kwotę to część możesz wrzucić w bardziej agresywne instrumenty, a pozostałe w bezpieczne (obligacje, lokaty). Problemem IKE jest to że można mieć tylko jeden inwestujący w poszczególne instrumenty. Wyjątkiem jest IKE fundusze gdzie masz fundusze obligacji, akcji i pieniężne, ale to jest oddanie za darmo kilku procent na opłaty za zarządzanie. Jest jeszcze IKE w domu maklerskim gdzie masz dostępne nie tylko akcje, ale również bezpieczne instrumenty - obligacje. Z tym że tutaj trzeba najpierw się pouczyć jak działa rynek zanim zacznie się inwestować.

Dobrym pomysłem są akcje dużych spółek typu KGHM, PKO BP, PGE, PZU, Budimex, Mennica, Żywiec które będą co roku wypłacać dywidendę. One ze względu na swoją wielkość nie tracą i zyskują wiele na swojej wartości przez co zakres wahań cen jest mniejszy niż mniejszych spółek, ale pozwalają osiągać zyski porównywalne do lokat (czasem większe czasem mniejsze) plus wzrost ich wartości przynajmniej równy inflacji jest bonusem.

Anonymous pisze...

Witam
no właśnie myślałem o IKE fundusze, myślę że chciałbym odkładać ok 600 zł powiedzmy po 150 zł na IKE fundusze obligacji, akcji i pieniężne i dodatkowo 150zł na np PKO TFI obligacji
Jak myślicie , dobrze ?

Anonymous pisze...

Sorki nie dopisałem, że chodzi o mbank
"
Fundusze inwestycyjne to jedna z dostępnych form IKE. mBank w roku 2003, jako pierwszy na rynku, uruchomił unikalną usługę: Supermarket Funduszy Inwestycyjnych. Korzystając ze zdobytych doświadczeń proponujemy Ci inwestowanie w fundusze w ramach IKE - wygodnie, bez żadnych opłat i zbędnych formalności.

W ramach mIKE fundusze masz do wyboru następujące fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI SKARBIEC:

IKE mAkcja - fundusz inwestycyjny akcji;
IKE mAlokacji Globalnej - fundusz inwestycyjny akcji;
IKE mObligacja - fundusz inwestycyjny obligacji;
IKE mGotówkowy - fundusz inwestycyjny rynku pieniężnego;
IKE mWaga - fundusz inwestycyjny zrównoważony.
"

Czyli jak rozumiem jak wybiorę IKE fundusze to nie mogę już wejść w mIKE Lokata ?

Marek pisze...

Jak Pan zainwestuje w IKE fundusze to nie może już Pan mieć mIKE Lokata.

Ale nie ma sensu zakładać mIKE lokaty czy żadnego innego konta lokacyjnego IKE. Po pierwsze opłaty co roku, po drugie nie najlepsze oprocentowanie, a po trzecie atut czyli uniknięcie podatku belki nie jest żadnym atutem bo są już normalne lokaty bez belkowe.

I tak mIKE lokata to obecnie 4,5% w skali roku, a w Open Finance ma pan 5,65% w skali roku i też nie płaci Pan żadnego podatku. Wybór chyba prosty?

A co do funduszy to oszczędzając 600 zł miesięcznie to nie ładowałbym wszystkiego w fundusze, tylko np. 200 zł na lokaty, 100 zł waluty (euro, lub dolar przez walutomat, a za 300 zł fundusz akcji ze zmianą podczas bessy na obligacji/pieniężny). Ale jeżeli ma Pan troszkę czasu na poczytanie to bym rozważył za te 300 zł zakup akcji w ramach rachunku IKE maklerskiego. Akcji dywidendowych na zasadzie kup i trzymaj i reinwestowanie dywidend i dokupywanie co 2-3 miesiące akcji za te 600-1000 złotych.

Takie jest moje zdanie, może się Pan popytać innych - natomiast co odradzam to wszelkie mieszanie ubezpieczenia z inwestowaniem, czy programy inwestycyjne trwające 10-20 lat (skandia, aegon itd.)

Anonymous pisze...

Dziękuję
no właśnie niedawno się wycofałem z jednego z towarzystw, po 10 latach i ze stratą, ale lepiej późno niż wcale, także teraz czekam na zwrot pieniędzy i chcę je w coś zainwestować, długoterminowo a to co wpłacałem na fundusz z polisą ok 500zł miesięcznie chciałbym dalej inwestować
Pozdrawiam

Zapraszam do komentowania i dyskusji.

Nie akceptuję wulgaryzmów i komentarzy niedotyczących wpisu, a także z rażącymi błędami ortograficznymi. Takie komentarze i typowy spam z podpisem typu: "Kredyt dla każdego" będą usuwane. Reklamy można kupić przez AdWords lub AdTaily.

Masz jakieś pytanie/sugestię niezwiązaną z postem? Napisz na adres mailowy.

Next previous home
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tagi

10% dla ciebie AdTaily akcje akcjonariusz Alior Bank Alior Sync analiza fundamentalna analiza techniczna animacja Anti Arctic Bank bankowość internetowa bezpieczeństwo BGŻ BGŻOptima BlueCash BNP bogactwo Bogdanka BOSSA BOŚ Bank BPH budżet domowy BZ WBK cashback Catalyst Centrozap certyfikaty srukturyzowane cesja chargeback ciekawostki cinkciarz CitiBank cykle czy warto mieć konto w Alior Banku czy warto mieć konto w Aliorze dług dolar doradcy finansowi DWS dywidenda dziadowanie dzień wolności podatkowej e-sąd ebook EFH ekonomia Elixir eMakler emerytura Energa equity magazine ETF euro Eurobank Facebook finansowo FM Bank Forex frank fundusz awaryjny fundusz bezpieczeństwa fundusz indeksowy fundusze inwestycyjne funt Gant gazety gdzie założyć lokatę Getin Bank Getin Online Giełda Google Adsense gotówka gpw gra giełdowa Grecja grosz historia Polski hobby humor HYIP Idea Bank IKE InClick.pl inflacja instrukcja Inteligo internetowy kantor internetowykantor.pl inwestowanie IPO IPOPEMA JSW Kamil Cebulski kapitalizacja kapitalizacja codzienna karta debetowa karta internetowa karta kredytowa karta kredytowa Silver kary kokos.pl komornik konkurs konta oszczędnościowe konto konto bankowe Konto Optymalne konto walutowe kontrakty terminowe KRD kredyt kredyt odnawialny kredyt studencki kryzys Krzętle książka księgowość kurs Lehman Brothers linia kredytowa lokata rewolwer lokaty loterie mBank mbank na windows mbank windows phone 8 Metafinanse monetto monety monety 2 zł Mostostal Płock motywacja mSaver mTransfer Multibank nakaz zapłaty NBP NeoBank Newag Nobel NOL Nordic Gold nowa aplikacja mbank numizmatyka NY obciążenie zwrotne obligacje korporacyjne obligacje skarbowe odsetki OFE Open Finance Open Online opłaty oprocentowanie optymalizacja oszczędzanie oszustwa overdraft Parkiet Challenge pasywny dochód peak oil pełnomocnictwo PGE PIT PLN płacenie płacenie rachunków Poczta Polska podatek podatek bankowy podatek belki podatki podcasty podsumowanie podsumowanie miesiąca Polbank polisolokaty polityka Polska pomoc porady porównanie postępowanie upominawcze pozew pożyczka pożyczki społecznościowe problemy produkt inwestycyjny prognozy promocje prowizje prywatyzacja przegląd kont bankowych Przegląd rachunków maklerskich przelewy przeliczanie przemyślenia psychologia pusty sms PZU rachunek maklerski ranking ranking kont oszczędnościowych ranking lokat raporty okresowe rating raty recenzja reklama rekomendacje ropa ryzyko rząd samochód Santander sąd SEPA SFI Sidoma SII skład portfela SKOK smava social lending spekulacja spółki dywidendowe srebro stalprodukt statystyka stopy procentowe strata strategia inwestycyjna styl życia SWIFT system transakcyjny świat TFI TMS Brokers Toyota Bank Turcja ubezpieczenia VAT wakacje Wall St. walne zgromadzenie walutomat.pl waluty WBK wezwanie WIG windykacja wolność finansowa wpis gościnny wykres wymiana walut wzrost gospodarczy zabawa Zakra zakupy zarabianie zaradni.pl zarządzanie czasem zasady złoto zniżki związki zawodowe zysk